Rozhovor s Dragem

O rozhovor jsem tentokrát požádal blogera, kterého nejspíše budete znát po přezdívkou Drago. Píše především o SEO, podnikání na internetu a o obchodování s doménami. Své články zde publikuje téměř vražednou rychlostí, kdy se drží nad průměrem jeden článek denně.

Začneme standardní otázkou - co nám můžeš o sobě říct? Kdo jsi, odkud jsi, jaké jsou tvé zájmy a o čem je tvůj blog?

Bydlím v jižních Čechách, konkrétně v Táboře. Peníze vydělávám jako programátor, ačkoliv už mě to nebaví jako dřív. Spíše dávám přednost reklamě a marketingu, což je oblast, kde na vás čekají pokaždé nové výzvy. Postupně se snažím právě sem přenést podnikání, ale v porovnání s programováním je to náročnější. Zajímám se o domény, sociální sítě a optimalizaci pro vyhledávače. Než nějak aktivně spíše sleduju trendy. Baví mě shromažďovat informace a pak je vyhodnocovat.

Mimo práci mám rád fantasy (Hra o trůny, Spartakus) a sci-fi (Hranice nemožného). I když nedávno mě zaujal i seriál Mafie v Atlantic City. Hraju občas až moc World of Warcraft na realmu Burning Blade.

Blog je takový one man show magazín o podnikání na internetu. Sleduju dění v oblastí domén, SEO a samozřejmě trendy.

Co tě přimělo založit 404m? Pamatuješ si ještě, jak jsi psal svůj vůbec první článek? Byly začátky těžké?

Začátkem roku 2008 jsem byl nadšeným členem komunity diskuzního fóra Webtrh.cz. Bylo tam velké množství informací, které měly nejen pro začínající podnikavce (člověk vydělávající peníze bez ŽL) ale i pro podnikatele, velkou hodnotu. Chtěl jsem na tyto informace navázat, rozšířit je. Ideální mi přišla právě forma blogu. Získal jsem prostor i pro vlastní úvahy.

Co se týká začátků, tak největší problém byla struktura článků. Chtěl jsem za každou cenu něco říct, ale forma nebyla vždy ideální. Do té doby jsem měl zkušenosti jen s povídkami a to je úplně jiné kafe než blogpost. Ten musí vše důležité shrnout a navázat na to svým sdělením. Popravdě s tím mám problém dodnes :)

Čekal jsi, že budeš s blogem tak úspěšný? Většina ostatních blogerů ti může tvou popularitu jen závidět...

Nemyslím si, že jsem úspěšný. Už rok se drží návštěvnost na 15 - 17 tisíci za měsíc. Dostal jsem se do fáze, kdy mám problém posunout blog někam dál. Můj styl sdělování informací nevyhovuje každému. Píšu krátké informační články prokládané něčím větším. Zřejmě by to chtělo přibrat někoho dalšího. Ale aby jsem nebyl úplně pesimista, podařilo se mi vytvořit super komunitu lidí kolem blogu. Snažím se s nimi být v kontaktu a vytvářet zpětnou vazbu.

Co bys doporučil ostatním? Jak má správný blog vypadat a jak získat čtenáře? Je to v kvalitě? V pravidelnosti? V čem?

Nedávno jsem právě o něčem podobném psal článek. Můj recept je pravidelnost. Snažím se, aby na konci měsíce bylo minimálně tolik článků kolik má měsíc dnů. Chce to přinášet čerstvé informace, které zajímají cílovou skupinu. Několikrát do měsíce přidejte i vlastní úvahu. Třeba shrnutí oblasti pro kterou píšete.

Dále lidé čekají něco pořádného. Delší investigativní článek je naprosto ideální. Můžete představit i nějaký svůj projekt. Jak něco postupně stavíte, píšete, řešíte. Prostě něco, kde si čtenáři mohou vychutnat atmosféru. V každém případě budete potřebovat trpělivost. Bez té to nejde. Člověk po pár týdnech zlenivý a nechce se mu psát.

Co tvůj blog a sociální sítě? Jsi aktivní na twitteru, přináší ti to hodně návštěvníků? Plánuješ třeba expanzi na facebook nebo google plus?

Sociální sítě jsou dnes u blogera prakticky nutnost. Když píšete článek každý den potřebujete zdroje informací. Před pár lety to byl jasně Facebook. Když máte v přátelích lidi z oboru, tak vždy někdo něco najde. Jenomže Facebook po čase nějak zdegeneroval. Nabalí se na to příbuzenstvo, kamarádi a musíte to rozházet do skupin, aby byl alespoň nějaký řád. No a zjistíte, že lidé kteří vás dříve zásobovali informacemi, najednou na Facebooku už nepíšou vůbec, anebo jen nudné statusy. Na Facebooku je člověk teď spíše ze slušnosti.

Když se začal webtrh měnit, musel jsem hledat novou cílovou skupinu. Už jsem nemohl dělat blog pro webtržníky. Nový směr se mi vůbec nelíbil. Rozhodl jsem se držet toho starého směru, psát pro lidi, kteří nechtějí jít s davem jen proto, že je něco in. Někdy v této době jsem narazil na Twitter. Byl jsem z něj naprosto unesený. Zdroj aktuálních informací nevídaného rozsahu. Dodnes mi přijde jako něco kouzelného. Za pár měsíců už jsem měl dostatečné množství followerů, aby jsem dokázal nahradit výpadek z webtrhu. Navíc tento nástroj pomáhá nastartovat začínající blogy. Rád dám vědět o zajímavém článku, který si přečtu.

Google plus jsem zatím nezkusil. Když se rozjížděl, byl tam problém s propojením na ostatní služby Google. Stačilo použít pseudonym a mohli jste přijít o AdSense a to jsem nechtěl. Prostě jsem se bál kvůli novince jakkoliv riskovat. Člověk napíše nějakou volovinu a může přijít o všechno. Po pár týdnech už mě to tam nějak netáhlo. Ale rozhodně o tom do budoucna uvažuju. Už teď se šušká, že blogeři propojení s Google plus mají výhodu v Google vyhledávání. No spíše to bylo potvrzeno :)

Co celková budoucnost blogu? Určitě se za ta léta vyvinul a bude i dále vyvíjet. Plánuješ něco nebo se necháváš unášet spontálními nápady?

Popravdě nevím. Jak jsem už říkal, jsem tak trochu zaseknutý. Ideální by bylo předělat jej na portál a sehnat další lidi na psaní článků. Před pár měsíci jsem k němu přiinstaloval i diskuzní fórum, kam lidi mohou psát své dotazy. Moc se to ale nechytlo. Hodně se to kříží se zbytkem. Krátké horké novinky píšu na Twitter, delší formou blogpostu a tam je diskuze už rovnou. Takže to fórum byl takový ne moc vydařený spontánní nápad :)

Máš nějakou statistiku článků? Např. nejčtenější, nejdiskutovanější, na který jsi výjimečně pyšný nebo kde jsi se naopak hrozivě zmýlil? I když na ten asi moc upozorňovat nechceš...

Statistiky mam na Google Analytics, ale ty moc nechci vytahovat. Ono stačí, když se tweet dostane ve vhodný okamžik ke správným lidem a ty statistiky vysřelí vysoko. Nejnáročnější článek, co jsem kdy napsal, byl „Mých 50 způsobu jak získat zpětný odkaz“ (http://404m.com/2011/09/10/50-zpusobu-jak-ziskat-zpetny-odkaz/). Strávil jsem nad ním celé odpoledne. Mnoha lidem pomohl. No nejhorší jsem psal na začátku. Chtěl jsem ho smazat, ale nechal jsem ho tam jako výstrahu pro mě samotného.

Pomáhá ti blog s podnikáním? Získáváš třeba z komentářů pod tvými články užitečné tipy, kterých později využíváš?

Dají se přes něj hledat nové kontakty. Občas přijde nějaká ta nabídka na všechno možné.

Musím přiznat, že komunita kolem blogu 404m je velice inspirativní a na úrovni. Občas si říkám, že jsem si z webtrhu odnesl to nejcennější a dál to žije na 404m. Opravdu si nemůžu stěžovat. Lidé píšou své praktické zkušenosti, nápady, postřehy, návrhy. Už se mi nejednou stalo, že jsem prostě vzal celý komentář a publikoval jej jako samostatný článek. Jestli na něco můžu být hrdý, tak je to určitě komunita.

Tvůj blog je v archivu české národní knihovny. Bylo to pro tebe velké překvapení, když ti napsali? Jak vůbec takové „zarchivování“ probíhá?

Musím se přiznat, že to bylo neuvěřitelné. Když vám někdo napíše: „... vybrali jsme stránky Jak na doménovy trh a internetové podnikáni http://404m.com jako kvalitní zdroj, který by mel být uchován do budoucna a stát se součástí českého kulturního dědictví...“ tak jsem nevěděl, jestli si dělají srandu anebo to myslí vážně. S gramatikou jsem měl vždy problémy, což je vidět i na 404m a teď jsem dostal nabídku, aby se mé stránky staly součástí českého kulturního dědictví. Na tohle se prostě nedalo říct ne.

Celý proces je pak jednoduchý. Když souhlasíte převedete stránku na licenci Creative Commons, anebo si vytisknete a podepíšete smlouvu. Já zvolil smlouvu. Pak následuje ještě potvrzení a vyplnění několika údajů o autorovi.

Máš kromě 404m i jiné blogy? Pokud ano, o čem na nich píšeš?

Mám ještě cn130.com. Byl to takový můj experiment, který se moc nechytnul. Neměl jsem na něj čas. Zkusil jsem to několikrát předělávat a upravovat. V současné době mě fascinují meme komiksy. Tak tam občas nějaký přidám.

Díky za rozhovor. Přeji ti neutuchající vytrvalost v psaní článků.

Děkuju.

Dragův blog naleznete na adrese 404m.com. Sledujte jeho profil na Twitteru @404m_com a nově také na Google plus.

29. dubna 2012