Pocket - virtuální polička na odkládání článků

Minulý týden jsem psal o boji s informační zahlceností primárně v souvislosti se zpravodajstvím. Jenže to je pouze jeden dílek celé skládačky. Přemíru informací na nás chrlí i další témata. A je jedno, jestli to jsou obrázky kočiček nebo naše koníčky. Při čtení je třeba mít pořádek!. A v tom je služba Pocket můj největší spojenec.

Na papírových magazínech se mi líbí, že nikdy nemůžu přečíst víc stránek, než kolik jich tam je. To zní logicky, že? Když čtu články na webu, existují na každé stránce další odkazy s dalšími informacemi, které mě zajímají, a já mám brzo pocit, že se snažím přečíst celý internet.

Asi nejhorší je situace na Wikipedii. Jakmile se jednou začtu, probudí se ve mně touha po vědomostech a projíždím jednu stránku za druhou. Co si z toho odnesu? Pochybuji, že bych takovou řadu informací dokázal zpracovat.

Pocket mě zachránil

Při čtení článků je důležité načasování! Ne vždycky mám na ně čas a náladu. Někdy mám chuť na něco lehkého, jindy jsem připraven se pustit do malého románu. Pocket je můj šuplík se zajímavými články. Kdykoliv na něco zajímavého narazím, odložím si to tam.

Mezi jeho výhody ale není od odkládání. Dále umí:

  • Stahuje články do offline podoby, takže si je na telefonu můžete přečíst kdykoliv.

  • Z článků ořeže všechny nepotřebné prvky a zůstane jen samotný text a obrázky.

  • Důležitá místa si můžete zvýraznit a poté se k nim vracet.

  • Pokud toho máte tolik, že články organizujete, zařazujte je pod štítky.

Velmi důležitý je způsob, jakým se článku dostanou do Pocket. Možností je mnoho:

  • Nejméně pohodlné je jít přímo na web https://getpocket.com a tam přes plusko v menu vložit url. To je jen pro pořádek.

  • Co určitě doporučuji je nainstalovat si doplněk pro prohlížeč, takže v listě na vás bude svítit tlačítko uložit na později. A zároveň se po kliknutí pravým tlačítkem na odkaz v nabídce objeví možnost „Save to Pocket“

  • Když si nainstalujete Pocket do telefonu, objeví se možnost uložení do poličky při kliku na sdílení.

  • Poslední zajímavá možnost je používat nativní funkci „uložit na později“ jednotlivých aplikací a propojit ji s Pocketem. To musím trochu rozvést.

IFTTT

Co to je IFTTT? Je to zkratka pro „If This Then That“, což by se volně dalo přeložit jako „Když se stane tohle, udělej tohle.“ Dají se tím propojovat různé sociální sítě, služby na internetu i váš telefon.

Můžete si například nastavit, že pokud vložíte fotku na Instagram, přepošle se na Twitter. Nebo když si označíte email hvězdičkou, vloží se vám do úkolníčku. V našem případě to bude vložení článku do GetPocketu.

Aktuálně zde využívám:

  • Pokud si uložím článek ve Feedly (čtečka RSS), pošle se mi do Pocketu

  • Pokud si uložím článek na Medium (blogovací server), pošle se mi do Pocket

Některé služby bohužel nejsou podporovány. Nepodařilo se mi to u Facebooku, který má „save for later“ akci. Škoda.

I tak se mi ale dobře daří shromažďovat články ke čtení na jedno místo. Čas pro čtení jsem rozdělil na dvě části:

  • Filtrování zdrojů – Projdu svoji rss čtečku. Zajímavé články si uložím, ostatní zahodím.

  • Čtení zdrojů – A následně posle času chroupu samotný obsah.

Funguje mi to krásně.

25. března 2018