Rozverný Fabulačník
Michal Ozogán

Moderní vs stará olympiáda

Moderní vs stará olympiáda

Fejeton o letošní olympiádě v Londýně, který byla (je) díky všemožným zákazům snad ještě čínštější než ta čínská. Jaké byly staré a jaké jsou ty nové hry?

Dávno, dávno ve věku hrdinů, či spíše smyšlených postav, epických básní, či spíše výmyslů ožralů, dávno v dobách starověkého Řecka se uskutečnily první olympijské hry. Byl rok 776 př.n.l. a na pořadu dne byla jedna disciplína – běh. V něm soutěžili svalovou hmotou ověnčení muži, kteří se snažili nejlépe reprezentovat svůj stát.

Byli to jiné hry, staré či antické, jak se jim dnes říká. Závodit mohli pouze muži a to nazí (dámy popotáhnout), aby náhodou nemohlo dojít k záměně. Vidíte, to dnes není možné. Díky schopnostem našich šikovných doktorů, už nemůžeme s jistotou určit, komu to dlouhé (či krátké), plandavé mezi nohama ve skutečnosti patří. Tedy, jestli to tam bylo už na počátku.

I taková základní věc jako doping se změnila. Dříve vítězil ten, kdo obětoval bohům největší krávu, prase či jiný kus dobytka a dnes je to ten, kdo dokáže vycucnou největší porci steroidů zahnutým brčkem. Zfetovaní atleti pak už nemají to samé kouzlo jako krvavé oběti mocným bohům Olympu. Ale kdo ví, třeba výprava z Mikronézie si dá před závodem lidský mozek k baště, aby jim dodal sílu původního majitele.

Ale moderní olympiáda to není o tom, že mohou soutěžit ženy (oblečené) nebo letopočet že je v plusu. Je to především o protikladech a velké porci zdravé lidské blbosti v podobě nesmyslných zákazů.

Hned vedle stadionu se můžete nadlábnout v největším McDonaldu, který z vás v momentě udělá obézní kuličku. Už se pak nebudete dívat na sprintery a říkat si „Páni, ti jsou ale rychlí“, bude vám totiž stačit pohled na chodce: „Páni, oni dokážou chodit“. Z tučného pašíka je jednoduše více peněz a firmy, kterým z olympiády tečou peníze, to moc dobře vědí.

Měly to také být hry moderních technologií a sociálních sítí. To sice věděli organizátoři zahájení her, kteří to dali okatě najevo, ale k těm ostatním se to bohužel nedoneslo. A tak podle pravidel, není možné použít aktivní odkaz na olympijský web, pokud o něm nepíšete v dobrém nebo dávat veřejně fotky na svůj sociální profil. Po zahájení her se masově mazala videa z youtube a kvůli vtipnému tweetu jedna ze závodnic ani neodjela.

Říkám si, kolik chybělo, aby česká výprava po své rasistické narážce na britské počasí jela domů.

Zajímavé odkazy:
[1] – lupa.cz/clanky/olympiada-vede-marny-boj-s-internetem-zbrani-jsou-absurdni-zakazy-a-pravidla
[2] – extrapc.cnews.cz/olympijske-hry-londyne-se-snazi-zakazovat-mobilni-hotspoty


  Přidejte svůj komentář

   


  Nepřehlédněte Desatero použití knihy

  Desatero použití knihy

  Knihy, to nejsou jen desky ukrývající pár (set) potetovaných cárů papíru. Není to žádné spotřební zboží, které sežerem a vyplivnem ve značně opotřebované podobě. Kniha je něco víc. Kdybych ji měl k něčemu přirovnat, tak to jsou spíše takové hodinky s vodotryskem. A otvírákem a nožíkem a pilkou a štípačkami… kniha, to je prosím multifunkční zařízení.

  Zobrazit →

  Konvertuju, konvertuješ, konvertujeme

  Konvertuju, konvertuješ, konvertujeme

  Ne vážení, nekonvertoval jsem. Je všechno při starém a zůstal jsem u propichování panenek těch, kteří přestali číst tento blog. Přesto jsem však málem v těch vedrech bezbožných našel Boha.

  Zobrazit →


  Sledujte mě

  Odebírejte nové články

  Sledujte mě
  Nenechte si ujít nové články