Jak jsem ke Kindlu přišel

Několik slov o Kindlu 5 od Amazonu, který jsem si pořídil. Teprve s ním zjistíte, že si můžete číst kdykoliv a kdekoliv. Počet přečtených knih u mě zaznamenal raketový nárůst.

Dlouhou dobu jsem koketoval s myšlenkou, že bych si pořídil nějakou ebook čtečku. Ačkoliv jsem velký zastánce papírové knihy, tak přeci jen má lehká elektronická placka svoje výhody. Jedna kniha ságy Písní ledu a ohně má okolo tisíce stránek a nosit něco takového pořád u sebe, není jen tak. I když to je zrovna případ, kdy bych si rád přečetl verzi papírovou.

Vyrazil jsem do obchodu si jednotlivé druhy osahat. Překvapily mě, jak jsou všechny krásně lehoučké. Četl jsem o tom už v recenzích, ale podvědomě jsem tomu asi nevěřil. A nebo mne právě ony zmiňované Písně ledu a ohně naučily, zač je toho kniha. Nejvíce ze všech se mi zalíbily čtečky od Amazonu, které jsou nejrozšířenější a cenově přívětivé.

Elektronický papír, který se používá pro zobrazení, je super. Kontrast má sice trochu horší než papír, ale se čtením není žádný problém. Navíc si můžete měnit typ fontu, výšku řádku, šířku textu i velikost písmen. Může ji používat školák, co se zrovna naučil číst i vousatý kmet, pro kterého je všechno s fontem menším než 20pt neviditelné.

Display je matný, takže odrazy sluníčka se rázem stanou problémem jiných lidí. Jedinou nevýhodou je, že když chcete číst, musíte mít externí zdroj světla.

Amazon Kindle 5 Wifi

Po krátké úvaze jsem si pořídil nejzákladnější verzi a to Amazon Kindle 5 Wifi. K dostání jsou i dražší verze s klávesnicí, dotykovým displejem či podsvícením. Po nich jsem ovšem nezatoužil, protože je k čtení nepotřebujete. Dejte mi tlačítko "Další stránka" a jsem spokojený.

Další věc, co se mi na prostředí Amazonu líbí, je, že si můžete poslat dokument na emailovou adresu a ten se přes Wifi stáhne na vaši čtečku. Existuje rovněž velké množství aplikací typu "Send to Kindle", které dokážou zpracovat webovou stránku a odeslat ji do zařízení. Do postele tak můžete chodit vybaveni zajímavým čtivem.

Aby Amazon srazil cenu ještě více dolů, vypadá speciální verzi čteček s reklamami. Ty se zobrazují pokud je zařízení v režimu spánku a rovněž v seznamu vašich knih. Při samotném čtení vás už neruší a zároveň máte zajímavé tipy na čtení.

Sláva, funguje.

Ale k samotnému Kindlu 5. Došel mi v hezky stylizovaném balíčku a já si dal tu práci, že jsem ho otevřel podle návodu a nedobýval jsem se do něj násilím. Uvnitř se nacházela samotná čtečka, microUSB pro nabíjení a jednostránkový návod. Čekal jsem ještě něco. Nevím co, ale tři věci mi přišlo prostě málo.

Po rozbalení se mi čtečka sama zapnula (to nebude Amazonské kouzlo, ale asi jsem nedopatřením podržel power tlačítko). Chvilku se bootovala, poté mi nabídla možnost vytvořit si účet a připojit se k Wifi (nepovinné). A už jsem si mohl číst kompletní manuál v elektronické podobě. Přepínač pro další/předchozí stránku se nachází na obou stranách, což ocení jak praváci, tak leváci. Na spodní straně pak naleznete další tlačítka (zpět, klávesnice, šipky, menu a home). Ovládání není tak pohodlné, jako v dotykové verzi, ale je to čtečka, ne tablet, takže většinu času stejně strávíte jen stránkováním.

Fičury, které potěší

Skvěle se hodí pro čtení anglické literatury, protože obsahuje slovník. Stačí označit neznámé slovo a zjistíte, jaký je jeho význam. Dá se využít i pro psaní poznámek. Tuto funkci, ale nejspíše nevyužiju, jednak to nedělám ani v normálních knihách a jednak vyťukat něco delšího na virtuální klávesnici pomocí šipek je zdlouhavá záležitost.

K dispozici máte cca 1,3Gb volného místa, které stačí na tisíce knih. Určitě víc, než kolik stačíte za rok přečíst, takže si nemusíte dělat starostí s tím, že paměť nejde rozšířit.

V Kindlu si můžete brouzdat i na internetu, protože čtečka je vybavena prohlížečem. Zadání url adresy je sice běh na dlouhou trať, ale své oblíbence si můžete ukládat do oblíbených. Načítání stránek trvá delší dobu a bez dotyku není procházení nejrychlejší. Kindle neslouží pro plnohodnotné využití internetu. Co na druhou stranu chválím, je možnost přejít do "article" módu, který ořeže všechno kromě textu konkrétního článku.

První dojmy

A zkušenosti za prvních 14 dní? Skvělé! Čtečka se vejde do kapsy od kabátu a dá se ovládat i s rukavicemi, jelikož nepotřebuje dotyk. Za posledních několik měsíců jsem nepřečetl vůbec nic a rázem mám během dvou týdnů za sebou dvě knihy a s třetí jsem v polovině. Čas, který trávím na cestě z a do práce je mnohem lépe vyžit. Jedna cesta mi krásně postačí na přečtení zpráv a článků z iDnesu.

Jediné, co mi tak úplně nevyhovuje, jsou tlačítka listování po stranách. Když čtečku držím v jedné ruce, tak to je super, ale když ji mám jen položenou, tak by se mi líbila možnost překlikávat i tlačítky dole. Jinak ale funguje bezvadně.

Vánoce se blíží, tak už víte, co si přát.

A ještě několik užitečných tipů

  • přepínejte čtečku do airplane modu, wi-fi nebudete využívat pořád a zbytečně to žere baterku

  • iDNES vám nabízí posílání přehledu zpráv a článků z magazínů za uplynulý den. Ty přicházejí každé ráno po 6 hodině

  • Calibre je velmi užitečný software, který vám umožní spravovat si vaši knihovnu. Poradí si téměř s jakýmkoliv formátem.

  • ebooky zdarma najdete např. na PalmKnihy, jedná se především o starší kousky, ale naleznete tu i novější knihy či povídky z různých žánrů

24. listopadu 2012