Co znamená metrika moving time?

Fitness aplikace na nás chrlí nejrůznější data. Abychom z nich měli nějaký užitek, musíme jim rozumět. A co je nejhorší, některé metriky mohou v různých aplikacích vyjadřovat různá čísla. „Moving time“ je toho krásný příklad.

Proč vůbec tu metriku píšu anglicky? Protože většina fitness aplikací nemá češtinu a takto se metrika zobrazuje. Většina z vás si ji jistě dokáže přeložit jako „doba pohybu“. Jenže, co to znamená?

Řekněme, že vyrazíte na kole. Zapnete si měření aktivity v aplikaci Strava a za hodinu dojedete do své oblíbené hospody. Jako zodpovědný účastník silničního provozu do sebe kopnete jednu kofolu a na půl hodinky si posedíte. Za další hodinu dojedete domů a Stravu vypnete.

Venku jste sice byli 2 a půl hodiny, ale na kole jste jeli jen 2. „Moving time“ budou 2 hodiny. Na tomto příkladu je to jednoduché.

Jenže co znamená pohybovat se? Kde je hranice? Podle GPS se pohybujeme pořád, protože poloha není nikdy přesná a tak uskakujeme o pár metrů sem a tam. Obvykle se vezme minimální rychlost, která se počítá. Například: pokud se na kole pohybujete pomaleji než 5 kilometrů v hodině, nepočítá se to do doby pohybu. Při běhu či chůzi by byl limit shovívavější.

Jak řeší „moving time“ Strava?

Bohužel se mi nepodařilo najít přesnou definici. Měření se liší pro kolo a běh.

  • Běh – čas pohybu se určuje podle akcelerometru v telefonu.

  • Kolo – podle rychlosti, kterou se pohybujete.

Strava automaticky vyloučí nejen dobu, kdy se pohybujete příliš pomalu, ale zároveň když se pohybujete příliš rychle. Považuje to za navigační chybu.

Aby to nebylo moc jednoduché, tak má Strava ještě „autopause“ funkcionalitu, která funguje na podobném principu. Alespoň budete vědět, kdy si Strava myslí, že se nehýbete.

Neupravený čas má název „Elapsed Time“.

Jak řeší „moving time“ Endomondo?

Endomondo s tímto pojmem vůbec nepracuje. Pokud do něj nahrajete GPS soubor, bude se čas počítat od začátku do konce bez ohledu na to, jestli jste se hýbali nebo ne.

Pokud o dobu pohybu v Endomondo stojíte, je tu jedna možnost. Přímo v aplikaci je možné zapnout funkci autopause. Má to háček. Aby fungovala správně, měli byste se pohybovat rychlostí alespoň 13 kilometrů v hodině. Na kole po rovince to jde, ale na běhání to prostě není. A řešení od Endomonda? Vypněte si to. Zvláště na kole při jízdě/tlačení do kopce se mi měření samo vypínalo.

Jak nejlépe spočítat „moving time“?

Když jsem potřeboval spočítat reálný „moving time“ z existujících GPS souborů, narazil jsem na problém. Strava je v tomhle strašný pes a můj čas mi nemilosrdně zkrátila. Jezdil jsem příliš pomalu. Endomondo to naopak neřeší vůbec.

Nakonec jsem musel použít online nástroj Javawa GPS-Tools. Zde je možné nahrál soubor GPX a vlastnoručně si nastavit, jaká je minimální rychlost pohybu. Sláva.

7. ledna 2018