Kniha zla

Mein Kampf, kniha zla, kterou napsal velmi hlasitý pán, jež se jmenoval Adolf Hitler. Ačkoliv už dávno zemřel (nejspíše nedodržení zásad bezpečnosti při čištění hlavně), jeho kniha nadále působí kontroverze. Podívejme se na ní blíže.

Málokterá kniha má tak špatnou pověst jako Mein Kampf (česky Můj boj). Není se ani čemu divit, vždyť její autor je neblaze proslulý Adolf Hitler, který rozpoutal doposud největší válku všech dob. Nedělal to pro peníze, ani pro moc, i když co my víme, ale pro myšlenku. Myšlenku o nadřazenosti člověka německé národnosti nad vším živým na této planetě. A právě o tom je ona hříšná kniha Mein Kampf.

Hitler psal své dílo ve vězení, kam se dostal poté, co se pivním pučem z roku 1923 pokusil získat moc silou. Tehdy ještě jeho strana NSDPA neměla takovou moc a proto jeho akce skočila neúspěchem. Ve své luxusní věznici si rozhodně nevedl špatně a ještě k tomu stihl celou knihu Mein Kampf nadiktovat svému dobrému kamarádu Rudolfu Hessovi, kterému se zjevně kniha nelíbila, protože v květnu 41 Adolfovi ani nezamával, nasedl do jednoho Messerschmittu a zmizel ve Spojeném Království. Nicméně tehdy ještě všechny Hitlerovy myšlenky poctivě zapisoval, a tak mohli všichni náruživí nacisti v červenci 1925, otevřít první část své druhé bible. O další rok se mohli dočkat i druhé části. Teprve po dalších 4 letech byla kniha vydána jednosvazkově.

Hranice států tvoří lidé a lidé je taky mění. Svědčí to pouze o síle dobyvatelů a slabosti poražených, a jedině v této síle je právo.

Adolf Hitler

Zprvu nebyl její úspěch nikterak velký. Každý normální člověk ji odhodil po prvním shlédnutí jako brak, pokud ji tedy vůbec otevřel. S nastupujícím fašismem se ale začala situace neuvěřitelně rychle měnit. Mnoho lidí náhle "prozřelo" a usoudilo, že to vlastně není až tak špatné čtení. Jako mávnutím kouzelného proutku nemohla chybět v žádné soukromé ani veřejné knihovně. Do roku 1930 se prodalo 15 tisíc výtisků, o 4 roky později 300 tisíc a na konci války jich bylo dokonce 10 miliónů. S takovýmto úspěchem se dostal do TOP100 nejprodávanějších knih, což je slušný výkon, na knihu, která je jen snůškou polopravd a mýtů.

Kniha samotná je napsána prachmizernou kvalitou a čte se jen velmi těžko. Hitler zde obviňuje židy a komunisty ze všeho zla, co se událo na tomto světě. Jedině rasa čistých árijců může nastolit světový řád a dát životu smysl. V díle Hitler popisuje některé své budoucí skutky. Pro své oddané Němce hledá vytoužený prostor na východě, známí Lebensraum. Velmi důležité je zmínit jeho pohrdání všemi lidmi Slovanského původu. Většina ultrapravicových stran má Hitlera za svého Ježíše, a přesto by o těchto lidech přemýšlel Hitler, jako o odpadu lidstva. Jestli se ale na to cítí, tak proč ne...

Obrovské masy lidí mnohem snáze uvěří velké lži než malé.

Adolf Hitler

Příběh této knihy zla, ale nekončí Hitlerovou smrtí. Příběh této knihy se píše dál. Těsně po druhé světové válce byla kniha zakázána v mnoha zemích, např. v Německu, Izraeli, Norsku, Švýcarsku, Lotyšsku nebo Portugalsku. Autorská práva momentálně vlastní německý spolkový stát Bavorsko. Jelikož ale evropské právo uznává autorský zákon jen do doby 70 let od smrti autora, stane se v roce 2015 z Mein Kampfu volné dílo Teď se ale Bavorská vláda snaží seč může blokovat její vydání ve všech státech, i když ne vždy se jim to podaří. Kniha už byla vydána například ve Švédku, USA nebo Velké Británii.

První české vydání se objevilo v roce 2000 a vydal ho Michal Zítko v nákladu 10 tisíc kusů. Prakticky ihned se dostal do sporu nejen s českými soudy, kvůli propagaci nacismu, ale i bavorskou stranou, která vydání kniha považovala za porušení autorských práv. Po soudních tahanicích byl odsouzen na tři roky vězení. Stačil ale jeden rok a bych zproštěn všech obvinění nejvyšším soudem. Tento verdikt se stal předmětem mnoha sporů. Někteří pokládají Mein Kampf za sprostý dokument podporující extrémismus a rasismus - tudíž nezákoný, jiní v něm vidí důležitý historický dokument, který by měli mít lidé k dispozici. Zvláštní je, že například Stalinovy spisy se u nás běžně vydávají, ale Hitlerovy myšlenky zatím soud povolit nechtěl. A přitom je Stalin v mnoha ohledech ještě horší než Hitler. Podobně jsou vydávána i jiná extrémistická díla.

Přenechte zakazování a pálení knih nacistům.

Luke Holland

Verze Michala Zítka byla bez komentářů, jen s krátkou předmluvou autora, což mu mnoho lidí vytýkalo. Objevilo se však nové vydání: Mein Kampf - očima historiků, které celou knihu doplňuje obsáhlým komentářem a odhaluje lži, které Hitler napsal.

I kdyby se kniha zakázala pro příliš radikální obsah, tak pro většinu lidí není problém najít si online verzi na internetu, tudíž by její zákaz nic nevyřešil. Nemyslím, že by se někdo po přečtení této knihy dal na fašismus a proto to určitě není jeho propagace. Je to spíše odstrašující příklad. Mein Kamf je jednoduše kniha plná zcestných myšlenek, kterých měl Hitler požehnaně. Mám pro tohoto muže jediný vzkaz: "Tvůj boj!"

4. srpna 2011