file4891291134763

Desatero použití knihy

Knihy, to nejsou jen desky ukrývající pár (set) potetovaných cárů papíru. Není to žádné spotřební zboží, které sežerem a vyplivnem ve značně opotřebované podobě. Kniha je něco víc. Kdybych ji měl k něčemu přirovnat, tak to jsou spíše takové hodinky s vodotryskem. A otvírákem a nožíkem a pilkou a štípačkami… kniha, to je prosím multifunkční zařízení.

Číst dále
file0001989150750

Metrouš

Znám místo bludy zmámené … tak temné, že by se tam mohl ukovat Jeden prsten … tak nudné, že usnete na sedačce … a někdy tak tajuplné, že vás prostě dostane…

Ale ne, ne, tohle nebude o lidech, kteří mají máslo na hlavě, a kteří můžou brečet jen na Comic conu, protože se vymluví na to, že jdou za Jokera. Tohle je o metru a jeho prapodivných lidech. Asi tím jak je temné, nudné a příšerně depresivní, přitahuje ztracené existence. Jednou je to společností nechopený pán, který nadzdvihuje dámám minisukně, aby zkoumal jejich rozmnožovací ústrojí a podruhé, abychom byli genderově neutrální, to je dáma v letech, která prohmatem hledá největšího dlouhána ve vagónu. Ale pojďme si představit jenom jednoho specifického zástupce tohoto rozmanitého druhu.

To se takhle potřebuju dostat z Černého mostu na Vysočanskou. Čekám a užívám si chladivého větříku, kterému se žádný chlípník v metru nevyrovná. Nastoupím. Vagón poloprázdný, panuje pochmurná nálada. Je neděle, takové malé pondělí. O sedačku vedle si přisedne pán. Na stupnici od 10, což je král, po 0, což je sněžný muž, mu dávám vágusovskou trojku. Vytáhne zápisník s pevnou vazbou a připraví pero. Gramotnost ho rázem posouvá ještě o jeden stupeň výše, na čtyřku. Že by spisovatel? Budu taky tak vypadat? Spíš ano…

cat-writer

Mistr Leonardo

Neslušně nakouknu, abych viděl, co tam píše. WTF?! Dva řádky jsou popsané nesmyslnými klikyháky. Jednořádková mezera. Další dva řádky klikyháků. A takhle je zaplněná celá stránka. Když svůj zápisník správně natočí, vidím, že takto popsaných má snad už sto listů. Tím samým nesrozumitelným tentononc. Nevím, jestli to byl nějaký druh šifry nebo šlo jenom těžce rozvinutý prototyp šílence.

Fakt je takovej, že jsem vystoupil a už ho nikdy nikde neviděl. Ale už navždy pro mě zůstane známý jako mistr Leonardo.

A teď, kdo váš metro oblíbenec? Dejte mi jména!

Přečetl jsem?Děkuji za přečtení.

Tento příspěvek si přečetlo 5 lidí.
file0001693424109

Každodenní tajemství

Jednou jsem takhle objevil knihu, která na jedné stránce ukrývala dávno zapomenuté tajemství. Nemohl jsem se jí nezmocnit.

Když jsem se jednoho tropického odpoledne vracel z práce domů, všiml jsem si, že ve výklenku poblíž výtahu leží opuštěná kniha. Podle špíny a usazeného prachu jsem tipoval, že tam musí vegetovat už pěkně dlouho, ale nikdy předtím jsem její přítomnost nezaregistroval. Cestou k metru jsem přemýšlel kdo a hlavně proč ji tam nechal opuštěnou. Snad zapomenul? Snad ji tam odložil nevzdělaný bezdomovec, který umí číst jen obrázky? Či snad se tam zhmotnila červí dírou z minulého tisíciletí? Moc otázek a málo odpovědí.

Zvědavostní hlod

Další den, ještě o chlup zpocenější, jsem knihu potkal na stejném místě znovu a oficiálně ji prohlásil za opuštěnou. Útulek pro nechtěné tituly však neznám a říkal jsem si, že si někdo nakonec vzpomene a odnese si ji domů. V horším případě vyhodí. Vydržel jsem okolo ní chodit celý týden. Pak jsem to špínou nasáklé umělecké dílo decentně ofoukl a hodil do tašky.

Ještě v metru jsem ji prozkoumal. Autora ani název jsem neznal. Chyběl dokonce i rok vydání a obecně celé zpracování se mi zdálo takové pofidérní. Jako by nakladatel pořádně nevěděl, jak na to. Pozdější průzkum ukázal, že na internetu jsou pouze čtyři zmínky o této knize a jde buď o zapadlý klenot nebo řadový brak.

Prolistoval jsem všechny stránky, abych se dopátral informace, která by mi osvětlila něco o původním majiteli či majitelce. A opravdu tam byla. Na čtvrté straně překrývala část stránky bílá páska. Když jsem se jí pokusil precizně sloupnout, skrytý text se bohužel odlepil společně s ní. Bál jsem se, že chatrné vodítko jsem ztratil navždy. Když jsem však pásku otočil, zjistil jsem, že text je do ní obtisknutý. Bohužel zrcadlově obráceně. Až doma jsem pásku dychtivě položil před zrcadlo a zjistil obsah. Byl jsem hepy. Rozlouskl jsem malé, bezvýznamné životní tajemství, které je stejně užitečné jako salát v McDonaldu. (A nebylo tam 42.)

Pravdu a nic než pravdu

A takhle to je pořád. Odhalovat a odhalovat tajemství. Dozvídat se od ostatních pravdu a zjišťovat, že něco jiného pravda není, aby nám po vyzrání řekli, že se spletli a pravda to tehdy byla. Po dnech, po měsících, po letech, se dozvídáme, které všechny Aj Mast Hef informace jsme neměli. Přijdou k nám přesně v tom okamžiku, kdy nám je to už jedno nebo nemůžeme nic změnit. Ale stejně nás vyzrazené tajemství krásně uspokojí a můžeme se ponořit snového světa „kdybych to tenkrát věděl, tu klobásu bych nesnědl“.

Ale pravda, pravda, to je hlavně velká svině. Sice je fajn se jí nakonec dopídit, ale její zjištění má často efekt sbíjecího kladiva. A stejně tak pravda nemusí být pravdou a lež lží. A ve výsledku nezbývá nic jiného, než si užívat chvíle blažené nevědomosti, kdy pravda ani lež ještě neexistují a odhalujeme jen ta malá, bezvýznamná, každodenní tajemství.

Přečetl jsem?Děkuji za přečtení.

Tento příspěvek si přečetlo 8 lidí.
gray

Padesát odstínů šedi [recenze]

Co můžu říct? Je to za mnou.

V životě se snažím držet jednoduché zásady: nekritizuj, dokud neokusíš. Tož, zkusil jsem něco nového. Díky absenci pudu sebezáchovy se tím novým stalo Padesát odstínu šedi. Uždíbl jsem, přežvykoval, nasadil kyselý výraz a plival a zoufalými, přidušenými skřeky sliboval autorce věčné plameny pekelné. Pak jsem si uvědomil, že grupáč červených, rohatých ďáblu ji tak maximálně rozrajcuje.

Ale zpět na začátek, proč jsem vůbec začal číst Padesát odstínu šedi? Literatura má mnoho žánrů, mnoho stylů a mnoho tajů. Poslední dobou se snažím nejíst jednu provařenou mňamku, ale ochutnávat z mnoha. Jako jednohubky. Rovněž mě zajímalo, jak může vypadat úspěšná kniha a utvrdil jsem se, že podobnou cestou rozhodně jít nechci.

Ty bláho!

Jsem si jistý, že všichni alespoň okrajově tušíte „vo čem to vlastně je“, ale co bych to byl za blogera, kdybych se vykašlal na nevědoucí čtenáře. Hlavní postavou je Anastasie Steeleová, sexuálně neukojená studentka, která je protypem slaboduché naivky. A abych nezapomněl, hrozně ráda zvolává: „Ty bláho.“

Christian Gray, její zářný milenec, je naopak člověk z úplně jiného soudku. Jinak by ostatně nebylo moc o čem psát. Působí navenek sebevědomě, elegantně a bohatě, ale po bližším pohledu zjistíme, že jde o duševně nemocného člověka, který si léčí své komplexy na snadno ovladatelných ženách. Především jsem ho obdivoval za jeho super-schopnost, způsobovat ženám orgasmy taháním za cecky. Domnívám se, že jeden se způsobů, jak by mohl vymýtit hladomory, by bylo zaměstnat ho v kravíně.

Christian je ale především superman. Všechno umí, všechno zná a všude byl nejméně desetkrát. Slovo bůh se v knize vyskytuje tak často, že by se ji člověk mohl splést z Biblí nebo nějakým náboženským traktátem.

Nuda, šeď, šeď

Na začátku mi to všechno přišlo alespoň vtipné. Opravdu se tomu dá zasmát. Problém je, že jak všichni víme, tak opakovaný vtip už není vtipem. Motivy se neustále vrací a od začátku do konce to je na jedno brdo. Anastasie je z Christiana prostě na větvi a její mentální rozpoložení se ustálilo v bodě „nevím, co se děje“. Neustále tak zjišťujeme, že má v hlavě bordel.

K postavám jsem si nevybudoval žádné city. Ono to jde ostatně jen těžko, když jejich vztah mentálně zamrzl někde na úrovni dětí prvního stupně základní školy a je stejně uvěřitelný jako pohádka o Mařence a Jeníčkovi.

Nemám nic proti oddechovému čtení. Vlastně oddechové čtení mám opravdu velmi rád, ale Padesát odstínů šedi do této kategorie rozhodně nespadá. Ke každé stránce jsem se musel doslovat nutit a bylo to stokrát větší utrpení než nějaké sadomaso hrátky, kterých je tam dostatek.

Kniha má i svoje světlé stránky. Stránku. Větu. Gag, který rozesmál: „Ty bláho! Já jsem na googlu.

Příště si radši přečtu něco, kde vystupují lidské postavy.

Přečetl jsem?Děkuji za přečtení.

Tento příspěvek si přečetlo 26 lidí.
file000371801415

Kamenuj a válej se

A jsou tu prázdniny a něco končí a něco začíná.

Mračna se shlukují, zem se třese a ohně praskají v mohutné hranici. Do schránky mi chodí právní obsílky, veškeré mé pozemské bohatství mi nestačí na zaplacení školného a už jen poslední dva měsíce se můžu pyšnit statusem studenta. Poprvé v životě o něj přijdu. Pražská mládež komentuje svoje vysvědčení stylem „Ty vole, neprospěl“, lidi skákají pod metro v roztomile zoufalé snaze zachránit se a Antikrist se chystá sestoupit na Zem. Bude to chtít kýbl lásky a jedno velký „Hag“ se přes to dostat a znova hrát Game of Life.

Jo, začínají prázdniny, to tajuplné období, kdy lidé chytaj bronz, lízaj tvaroh na klacku a metro jezdí nějak málo. Moje prázdniny nejspíše zas moc velký fraj nebude. Todočka se mi množí, jak bavorská šlechta ve středověku a tím, že píšu tenhle článek, situaci jednoznačně nelepším.

Straščitel

Výzev se nebojím. Vlastně si ty výzvy ještě kořením, jak je sunu na kouzelnou dobu „potom“. Dokonce jsem se nikdy nebál ani nabušenců. Ať byly dvakrát větší a dvakrát silnější než já, neváhal jsem vyrazit vpřed, abych jim ukázal, že se jich nebojím. O tom, jak jsem uspěl, raději pomlčím, i když se alespoň pochlubím, že jsem jednoho bivoje skolil tak, že jsem mu chytře stoupl na tkaničku u bot. Tenhle přístup mi vydržel dodnes. Budu se bít s každým bez ohledu na jeho velikost, barvu kůže či vyznání. Ať třeba dostanu po čuni, já jsem ochotný za to zaplatit. A jediné, čeho se budu bát, je obří vosa.

Pozor! Já nejsem člověk, co by se rval a neustále kopal okolo sebe. Většinou totiž vůbec není o co bojovat. Nehádám se, protože by mě bavilo hádat se. Jsem jako beránek. Zkuste si mě pohladit! Ale jakmile mám pocit, že je právo na mojí straně a jsem zahnaný do kouta, uhněte mi z cesty, protože jsem se právě transformoval.

Ale o bojování přece vůbec nejde. Jde o tu radost z bojování. Ne radost z výhry, ne radost z prohry (pro sadomasochisty), ale radost z toho, že je nám dovoleno bojovat. Že můžeme spřádat plány naší sladké pomsty, že můžeme pomlouvat své nepřátele, že musíme prchat před zákonem, že můžeme být těmi, proti kterým se spikl svět. Nejde o to vztekat se, když nám něco nejde a osočovat jeden druhého. Jde o to kamenovat a jde o to válet se. Když se z toho stane zábava, můžu prohrávat bitvy dle libosti, ale ani na okamžik nepochybuji, že vyhraji válku.

Přečetl jsem?Děkuji za přečtení.

Tento příspěvek si přečetli 2 lidé.